Karlskrona Turistbyrå I Visit Karlskrona

Välkommen till oss på Karlskrona Turistbyrå!

På Karlskrona Turistbyrå hjälper vi dig med allt du vill veta om Karlskrona. 

  • Hos oss kan du boka olika typer av boende, såsom hotell, lägenheter, stugor och rum.
     
  • Köpa biljetter till olika evenemang - vi är återförsäljare för: Ticketmaster, Nortic och Tickster. Vilket betyder att du kan hämta och köpa dina biljetter direkt hos oss till evenemang i hela Sverige.
     
  • Kontakta Karlskrona Turistbyrå för att boka guide till stadsvandringar och rundturer i området, och om du önskar ger vi också förslag på upplägg för bussgrupper och liknande.
     
  • I vår butik hittar du ett brett utbud av souvenirer, presenter, vykort och böcker.
     
  • Vi har allmänna, publika dataterminaler för dig som vill söka information på egen hand.
     
  • Gratis Wi-fi på turistbyrån.

Avdelningen för Besöksnäring & Turism är en del av Karlskrona kommun och arbetar med besöksnäringsfrågor. Varumärket är Visit Karlskrona.

Kontaktuppgifter:
Karlskrona Turistbyrå
Stortorget 2
371 34 Karlskrona

Tel: 0455-30 34 90
E-post: visit@karlskrona.se

Karlskrona Turistbyrå:
Ekonomi - Besöksinformatör
Evalena Gabris
Telefon: 0455-30 32 06
evalena.gabris@karlskrona.se

Guide & grupparr. - Besöksinformatör
Malin Hagberg Andersson
Telefon: 0455-30 34 91
malin.hagberg-andersson@karlskrona.se

Besöksinformatör - Webb - Sociala medier
Arlinda Krasniqi
Telefon: 0455-30 52 24
arlinda.krasniqi@karlskrona.se

Webb- & marknadsavdelningen:
Webb - Marknadsföring - Sociala medier 
Karin Löwenadler
Telefon: 0455-30 34 99
karin.lowenadler@karlskrona.se

Webb - Marknadsföring - Sociala medier
Therese Hagström Andersson
Telefon: 0455-30 34 89 
therese.hagstrom@karlskrona.se

Turistchef
Terje Pedersen
Telefon: 0455-30 48 05
terje.pedersen@karlskrona.se

Evenemang:
Evenemangsamordnare
Lena Ohlsson
Telefon: 0455-30 30 72
lena.c.ohlsson@karlskrona.se